Co należy wiedzieć o oknach dachowych?

okno dachowe

Osoby, które decydują się na budowę domu jednorodzinnego, muszą podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest sposób zagospodarowania przestrzeni na poddaszu. Pomieszczenia, które się tam znajdują, można wykorzystać na wiele sposobów. Decydując się na urządzenie tam sypialni czy pokoju dla dziecka, należy rozważyć montaż okien dachowych, ponieważ dostarczą one odpowiedniej ilości światła, a także dadzą możliwość wentylacji pomieszczenia. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Jakie są rodzaje okien dachowych? 

Nie każdy wie, że rozróżnić możemy nie tylko wiele rodzajów pokryć dachowych, ale również okien, które są tam montowane. Różnią się one od siebie sposobem otwierania, który może mieć znaczenie ze względu na miejsce montażu czy wielkość okna. Chodzi przede wszystkim o to, by łatwo można było dosięgnąć klamki i swobodnie je otworzyć, przy czym jednocześnie okno musi być zamontowane w taki sposób, który zapewni maksymalne doświetlenie pomieszczenia znajdującego się na poddaszu. Wyróżnić możemy okna uchylne, z którymi zwykle spotykamy się w tradycyjnych instalacjach, a także okna obrotowe i uchylno-obrotowe. Oprócz tego na rynku dostępne są również okna kolankowe, rozwieralne, nierozwieralne i obrotowe wysokoosiowe. Wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz wspomnianego już sposobu i miejsca montażu.

Jak duże powinno być okno dachowe? 

Wybierając odpowiednie okno dachowe, należy zadbać również o to, by jego rozmiar był optymalny. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że 1 m2 szyby okna jest w stanie oświetlić około 10 m2 przestrzeni. Często okazuje się, że korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch mniejszych okien dachowych zamiast jednego dużego. Jest to szczególnie ważne w przypadku stromych dachów, ponieważ długie okna można montować tylko na dachach o łagodnym kącie nachylenia.

Podczas dokonywania wyboru należy mieć na uwadze również przepisy, które stanowią, że powierzchnia szyb w pokoju powinna mieć nie mniej niż 1/8 powierzchni jego podłogi. Dlatego warto zastanowić się też nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie montaż okien w pionie, czy może w poziomie. W każdym z tych przypadków dostarczymy do pomieszczenia inną ilość światła słonecznego, co przełoży się bezpośrednio na komfort korzystania z pokoju.

Co należy wiedzieć o oknach dachowych?