Dachówki blaszane są jednymi z najpopularniejszych rodzajów materiałów pokryciowych. Wśród ich najważniejszych zalet często wymienia się lekkością tego typu pokrycia dachowego oraz jego nieskomplikowany montaż. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, jak przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wytrzymałość blachodachówek?
Czy blachodachówki są wytrzymałe?
Obecnie na rynku budowlanym jest dostępny duży wybór blachodachówek o bardzo dobrych parametrach technicznych. Do najwytrzymalszych zaliczają się te, których rdzeń został wykonany z wysoko gatunkowej stali o odpowiedniej grubości. Im grubszy rdzeń, tym lepiej, gdyż przekłada się to bezpośrednio na wytrzymałość dachówek. Z najwyższej jakości stalowych blach są wykonywane blachodachówki renomowanych producentów, np. Budmat, Blachy Pruszyński, Stahlberg. Ich trwałość szacuje się na wiele lat, przy czym są objęte gwarancją na 10-50 lat użytkowania.
Blachy, których używa się do produkcji dachówek blaszanych, powinny być dodatkowo ocynkowane i powleczone kilkoma warstwami lakieru. Dzięki temu blachodachówki nabierają takich właściwości, jak: nierdzewność, odporność na oddziaływanie promieniu UV oraz na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Są przy tym materiałem wodoodpornym – nie nasiąkają ani nie zmieniają swojej objętości w czasie intensywnych opadów.
Trwałość w parze z lekkością
Z dachówek blaszanych powstają pokrycia dachowe nie tylko trwałe, lecz także wyjątkowo lekkie. Dzięki niewielkiej wadze blachodachówka znajduje szeroki wachlarz zastosowań – przy budowie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a ponadto przy renowacji starych dachów. Doskonale sprawdza się w przypadku połaci dachowych o stromym nachyleniu i prostej konstrukcji.