Jak dbać o blachodachówkę?

dach z blachodachówki

Blachodachówka należy do jednego z najprostszych okryć dachowych, a przy tym jest bardzo trwała. Jednak na jej stan wpływ ma wiele różnych czynników, które sprawiają, że ulega zniszczeniu. Warto wiedzieć, z jakimi zagrożeniami na co dzień musi się ten rodzaj pokrycia zmagać.

Mimo że sam materiał, czyli blacha, odporny jest na wpływ czynników atmosferycznych, a jednocześnie bardzo trwały, wciąż ulega niszczeniu. Największym zagrożeniem dla blachodachówki jest korozja, czyli powolne niszczenie materiału na skutek działania wody, kwasów, wysokiej temperatury, wilgotności powietrza czy soli. Wówczas dochodzi do powolnego utleniania metalu, czyli rdzewienia, którego skutkiem są ostatecznie ubytki w strukturze blachodachówki.

Ale jak to się dzieje, że ocynkowana, czyli osłonięta blacha, koroduje? Do podstawowych przyczyn należy przede wszystkim uszkodzenie ocynkowania. Dzieje się to na różne sposoby. Pierwszym jest mechaniczne uszkodzenie blachy, na skutek wiercenia czy przycinania. Niezabezpieczone krawędzie otworów oraz całego elementu podlegają najzwyczajniej korozji. Do uszkodzenia dochodzi także w przypadku czyszczenia okrycia nieodpowiednimi przyrządami, np. szczotką drucianą. Jeszcze innym powodem niszczenia warstwy ocynkowanej są warunki naturalne, a najczęściej niesione z wiatrem drobinki piasku, które stopniowo przecierają materiał. Jeszcze innym powodem korodowania blachodachówki, jest stojąca woda. Choć każde pokrycie powinno mieć spad, bywa, że część dachu zapadnie się, tworząc zagłębienie, w którym gromadzi się woda. Do czynników biologicznych sprzyjających niszczeniu materiału są rośliny oraz porosty. Bardzo powoli wnikają one w strukturę blachy, sprzyjając dostaniu się wody i ostatecznie rdzewieniu materiału.

Dbanie o blachodachówkę

Gdy znamy już przyczyny niszczenia pokrycia, jakim jest blachodachówka, warto znać sposoby jej konserwacji i utrzymania. Można to robić samodzielnie lub zlecić firmie Dach-DekPodstawę dbania o ten rodzaj pokrycia, jak każde inne, jest jego prawidłowy montaż. Tylko nieuszkodzona blachodachówka, o odpowiednim spadzie, umocowana na solidnym stelażu zapobiega naprawom i poważniejszej konserwacji. Jeśli przycinamy blachę, musimy jej krawędzie zabezpieczyć. Samą blachę należy solidnie przymocować do konstrukcji, aby pod wpływem wiatru nie pracowała, co może wywołać kolejne uszkodzenia. Niezwykle istotnym elementem eksploatacji jest czyszczenie pokrycia. Jest ono proste, wykonuje się z użyciem czystej wody lub z dodatkiem detergentów. Ważne, aby do czyszczenia używać szczotek o miękkim włosiu. Usuwa się zabrudzenia, plamy, drobiny piasku. A w przypadku wystąpienia porostów stosuje się preparaty przeciwko nim. Takie czyszczenie warto przeprowadzić raz na pół roku. Po czyszczeniu należy odpowiednio pokryć blachodachówkę środkiem, który będzie tworzył powłokę ochronną dla pokrycia dachowego. Zimą, w ramach dbania o pokrycie należy odśnieżać dach, a także usuwać nagromadzone warstwy lodu, jednak też w miarę możliwości delikatnie. Bardzo ważną częścią dbania o ten rodzaj pokrycia jest kontrola jego stanu. Może się zdarzyć, że fragment blachy będzie wymagał wymiany, której należy dokonać niezwłocznie, zastępując go świeżym, nieuszkodzonym elementem. Jak nietrudno zauważyć dbanie o blachodachówkę nie jest trudne i skomplikowane. Warto jednak zatrudnić w tym celu odpowiednią firmę.

Jak dbać o blachodachówkę?