Jak dobrać odpowiednią blachodachówkę?

wybór blachodachówki

Blachodachówka to jeden z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych na krycie dachu. Jej popularność wynika zarówno z atrakcyjnych cen zakupu, ale i wysokich parametrów użytkowych. Dostarczane przez nas dachówki cechują się nie tylko wysokimi walorami estetycznymi, trwałością, ale możliwością wykończenia blachodachówki wasze potrzeby. Zobaczcie, jak dobrać odpowiednią blachodachówkę?

Nie daj się zwieść cenie blachodachówki?

W przypadku wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych cena nie jest dobrym wyznacznikiem, jeśli chodzi o zakup dobrej klasy materiałów. Nasze blachodachówki są dostępne co prawda po atrakcyjnej cenie, ale nie ona świadczy o ich wysokiej jakości. W przypadku blachodachówki jedną z najistotniejszych rzeczy jest znane, udokumentowane pochodzenie blachodachówki. Tylko bowiem zakup blachodachówki od dostawcy, który pilnuje miejsca pochodzenia towaru, może dać gwarancję, że blachodachówka została wytworzona z zachowaniem wszelkich wymogów jakościowych, a jej parametry, właściwości obiecane przez producenta są nie tylko na papierze. Blachodachówka z pewnego źródła będzie odporna na korozję i odbarwienia.

Zwróć uwagę na jakość materiału, z którego zrobiona jest blachodachówka?

Blachodachówka powinna być wykonana ze stali najwyższej jakości. Od rodzaju i grubości stalowego rdzenia bowiem zależy jej twardość, sprężystość, wytrzymałość co w przypadku pokrycia dachowego w naturalny sposób przekłada się na trwałość i szczelność pokrycia dachowego. Producentów blachodachówki obowiązuje szereg norm i wytycznych, których przestrzeganie daje możliwość wyprodukowania atestowanych, wysokich jakościowo blachodachówek. Mowa tu o normach PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1 rdzeń powinien mieć 0,5 mm dla blach powlekanych. W przypadku pokryć dachowych sama stal powinna być jak najwyższej jakości. Istotny jest również sposób wykończenia blachodachówki, który wpływa na atrakcyjny wygląd dachu nawet po kilkunastu, kilkudziesięciu latach od montażu. Na rynku można spotkać blachodachówki objęte 10-letnim gwarancyjnym, ale również i takie, których gwarancja sięga 40. lat. Pewny rdzeń i solidny ocynk to podstawa, ale istotne jest dopilnowanie szczegółów. W przypadku blachodachówki zaleca się, aby grubość ocynku nie była mniejsza niż 20 mikronów z każdej strony, co wymaga użycia 275 g cynku na 1 m2 stalowego rdzenia. Dzięki temu podczas cięcia blachy nie będzie ryzyka powstania zalążków rdzy w miejscu cięcia.

Na co więc zwrócić uwagę kupując balchodachówkę?

W przypadku podjęcia decyzji krycia dachu blachodachówką należy zwrócić uwagę na:

  • pochodzenie stali, z jakiej wyprodukowano blachodachówkę,
  • warunki gwarancji,
  • wysokość przetłoczeń,
  • sposób zabezpieczenia przed korozją, warunkami atmosferycznymi uszkodzeniami mechanicznymi,
  • szerokość krycia,
  • kształt dachu.
Jak dobrać odpowiednią blachodachówkę?