Jak dobrać systemy rynnowe do dachu?

rynny

Dla zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa budynku konieczne jest wybranie odpowiedniego systemu odprowadzania wody z dachu. Decydując o wyborze orynnowania, powinniśmy kolejno przeanalizować kilka elementów. Część z nas będzie patrzyła na kolor i walory estetyczne, jednak pamiętajmy, że mimo iż są one ważne, to jedna jest to ostatnia kwestia w czasie doboru tej części naszego dachu.

Na co musimy więc zwrócić uwagę?

Znaczenie będzie miała wielkość naszego dachu, jak również jego nachylenie. Najlepiej jeśli taką powierzchnię dla potrzeb orynnowania wyliczy nam specjalista. Można jednak spotkać się z tym, że niektórzy producenci rynien udostępniają specjalne kalkulatory. Na podstawie wyliczeń dowiemy się m.in. jaka powinna być optymalna dla naszego budynku średnica rynien i rur spustowych. Kolejnym istotnym elementem jest kształt rynien. Standardowo są one półokrągłe i takie najczęściej kojarzymy ze znanych nam budynków, czy własnej okolicy. Okazuje się jednak, że wybór może być nieco szerszy. Niektóre firmy oferują bowiem również rynny kwadratowe, które dzięki swojej głębokości, będą stanowić często lepsze zabezpieczenie dla domu.

Zawsze montaż rynien powinien iść w parze z budową dachu. Najlepiej jeśli całością prac zajmie się profesjonalna firma dekarska. Wówczas zyskamy pewność, że montaż spełni konieczne wymagania techniczne, a nasz dom będzie odpowiednio chroniony, dzięki skutecznemu odprowadzaniu wody z dachu. Zalegająca, czy przelewająca się ze źle wykonanych rynien mogłaby prowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń.

Wygląd rynien dachowych

Wybierając rynny, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego będą one wykonane. Pamiętajmy bowiem, że są one narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych, więc odporność na promieniowanie UV czy uszkodzenia mechaniczne może mieć tu bardzo duże znaczenie. Najczęściej tworzy się je ze stali lub z PCV. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę rynien, to może być ona bardzo urozmaicona. Warto więc zapoznać się z ofertami kilku producentów w tym zakresie.

Jak dobrać systemy rynnowe do dachu?