Systemy rynnowe – co warto wiedzieć?

systemy rynnowe

Zbieranie i odprowadzanie wody deszczowej z dachu nie byłoby możliwe bez zastosowania systemów rynnowych. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona elewacji budynku przed powstawaniem zacieków, dlatego muszą być szczelne i wytrzymałe. Montaż systemów odwadniania jest naturalnym zwieńczeniem procesu budowy dachu.

Jakie systemy rynnowe są warte uwagi?

Na rynku jest dostępny nie tylko duży wybór rodzajów pokryć dachowych, lecz także systemów rynnowych. Do najpopularniejszych zaliczają się rynny PCV, rynny stalowe oraz rynny aluminiowe. Które z nich są najlepsze?

Pierwsze z wymienionych są dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem. Ich znakiem rozpoznawalnym jest gładka powierzchnia, dzięki czemu woda szybko po nich spływa, a na ich powierzchni nie gromadzi się brud. Co więcej, są odporne na oddziaływanie skrajnych warunków atmosferycznych oraz nie zmieniają swoich rozmiarów pod wpływem ani niskich, ani wysokich temperatur. Trwałość rynien PCV określa się na 30 do 50 lat, przy czym – warto dodać – że nie wymagają one konserwacji.

Drugą możliwością jest zakup stalowego systemu odwadniania dachu. Wytrzymałość tych rynien jest większa niż ich odpowiedników z PCV, gdyż swoje właściwości użytkowe zachowują nawet do 80 lat. Ponadto wyróżniają się dużą odpornością na oddziaływanie niskich i wysokich temperatur oraz na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Trzecią opcją jest wybór rynien aluminiowych, które są uznawane za najwytrzymalsze spośród wszystkich dostępnych systemów. Ich najważniejszą cechą jest niski poziom chropowatości, dzięki czemu są wysoce odporne na korozję. Ich trwałość szacuje się na przeszło 100 lat. Niemniej, w przeciwieństwie do systemów rynien z PCV i stali, mają gorsze parametry rozszerzalności cieplnej, co sprawia, że pod wpływem skrajnych temperatur mogą zmieniać rozmiary, rozszerzać się lub kurczyć.

Jeśli chcemy, aby system rynnowy posłużyć nam przez długie lata, wato zdecydować się na zakup produktów od renomowanych dostawców, np. Marley,Wavin, Galeco czy Budmat, KJG.

Systemy rynnowe – co warto wiedzieć?